Sacramento’s Juwan Tanner (7) pulls in a catch over a Del Campo defender for a first down in a Sac-Joaquin Section second-round playoff game on Nov. 16. The senior wide receiver was named All-Metro First Team. Jose Luis Villegas jvillegas@sacbee.com
Sacramento’s Juwan Tanner (7) pulls in a catch over a Del Campo defender for a first down in a Sac-Joaquin Section second-round playoff game on Nov. 16. The senior wide receiver was named All-Metro First Team. Jose Luis Villegas jvillegas@sacbee.com

Joe Davidson

A unique perspective on sports in the Sacramento region, from high schools to the pros

Joe Davidson

The Bee’s 2017 All-Metro football teams: See who stands among the best

By Joe Davidson

jdavidson@sacbee.com

December 29, 2017 03:55 AM

The Bee’s All-Metro teams were selected based on personal observation, input from area coaches, statewide media and college recruiters. Playoff team success was also a critical factor.

2017 Sacramento Bee All-Metro Teams

Player of the Year

Joseph Ngata, Folsom, all-purpose, junior

Help us deliver journalism that makes a difference in our community.

Our journalism takes a lot of time, effort, and hard work to produce. If you read and enjoy our journalism, please consider subscribing today.

Offensive Player of the Year

Kaiden Bennett, Folsom, quarterback, junior

Defensive Player of the Year

Tanner Ward, Folsom, safety/linebacker, senior

Coaches of the Year

Terry Logue and Scott Savoie, Bear River

First-Team Offense

Quarterback

Gunnor Faulk, Christian Brothers, Sr.

Running backs

Dominick Norris, Vista del Lago, Sr.

Isaiah Rutherford, Jesuit, Jr.

Wide receivers

Justin Kraft, Whitney, Sr.

James Sweet, Lincoln, Sr.

Juwan Tanner, Sacramento, Sr.

Hybrid back

Brady Johnson, Franklin, Sr.

Tight ends

George Spithorst, Elk Grove, Sr.

Spencer Webb, Christian Brothers, Sr.

Linemen

Bryan Catchings, Oak Ridge, Sr.

Will Craig, Granite Bay, Sr.

Andrew Cokley, Vista del Lago, Sr.

Jordan Ford, Del Campo, Sr.

Kaden Richardson, Folsom, Jr.

All-purpose

Marco Baldacchino, Oak Ridge, Sr.

Isaah Crocker, Inderkum, Sr.

Jalen Lampley, Franklin, Sr.

Aztlan Lopez, Monterey Trail, Sr.

Daniyel Ngata, Folsom, So.

Blake Peterson, Granite Bay, Sr.

Justin Poerio, Oak Ridge, Sr.

Kicker

Donovan Haynes, Laguna Creek, Sr.

Punter

Jacob Rhea, Del Campo, Sr.

Second-Team Offense

Quarterback

Tyler Dimino, Del Campo, Sr.

Running backs

Mason Ahrens, Colfax, Sr.

Robbie Donnell, Center, Sr.

Wide receivers

Elijah Badger, Folsom, So.

Alvin Banks, Cordova, Jr.

Anthony Bradley, Sacramento, Sr.

Hybrid back

Nick Barnes, River Valley, Sr.

Tight ends

Garren O’Keefe, Colfax, Sr.

Ryan Smith, Granite Bay, Sr.

Linemen

Matt Frost, Folsom, Sr.

Noah Lunday, Folsom, Sr.

Presten Manley, Rocklin, Sr.

Joe Marchant, Jesuit, Sr.

Trey Price, Christian Brothers, Sr.

All-purpose

Anthony Kerrigan, Placer, Sr.

Carter Krupp, Woodcreek, Jr.

Zach Larrier, Monterey Trail, Jr.

Mario Perez, Placer, Sr.

Johnele Sanders, Cordova, Jr.

Derek Shelton, Sacramento, Sr.

Cameron Skattebo, Rio Linda, So.

Kicker

Ricky Purvis, Rocklin, Sr.

Punter

Isaiah Gomez, Antelope, Sr.

Honorable mention

Quarterbacks

Danny Bell, El Dorado; AJ Bernhardt, Dixon; Gerald Davis, Highlands; Jade Foddrill, Granite Bay; Larry Frierson, Cosumnes Oaks; Ryland Heimann, Colfax; Matt Jenner, Oak Ridge; Jake Jordan, Elk Grove; Dawson McPeak, River Valley; Grant Patterson, Vista del Lago; Francisco Salinas, Sheldon; Michael Stuck, Placer; Adrian Torres, Natomas; Tommy Turner, Lincoln; Cade Wyant, Rocklin; Eric Wyatt, Woodland Christian.

Running backs

Rex Baker, River Valley; Jehiel Budgett, Monterey Trail; Greg Cabral, Del Campo; Jackson Canaan, Jesuit; Marshall Chapman, Placer; Brice Edwards, Del Oro; Alex Evans, Roseville; Dawson Fay, Nevada Union; Steven Fox, El Dorado; Jake Giardino, Dixon; D’Angelo Morgan, Inderkum; Major Niccum, Yuba City; Moses Paul, Antelope; Mhari Roberts, Antelope; Gerret Robbins, Bradshaw Christian; Daniel Ross, Franklin; Oscar Sanchez, Woodland; Davin Simmons, Oak Ridge; Tyrell Smith, Sheldon; Corey Taylor, East Nicolaus; Zion Thomas, Elk Grove; Silas Washington, Laguna Creek.

Receivers

Matt Barron, Granite Bay; Derek Bonniksen, El Dorado; Devin Cokley, Highlands; Calder Kunde, Bear River; Louis Fudge, Placer; Jake Green, Colfax; Tyson Hamburg, El Dorado; Jadon Johnson, Natomas; Kyle Kern, Woodcreek; Travis Warren, Placer; Jacob Williams, Laguna Creek; Chad Wilson, Vista del Lago.

Linemen

Kaden Ahlberg, Bear River; Blake Baughman, Placer; Koby Barrett, Sheldon; Gabe Bartkoski, Center; Evan Bennett, Capital Christian; Gabe Bruce, River Valley; Tucker Dunbar, Folsom; Nick Ellis, Vista del Lago; Alan Ene, Del Campo; Dylan Ford, Jesuit; Brian Key, Rosemont; Gage King, Oak Ridge; Brandon Knott, Inderkum; Tyler Geide, Rocklin; Louie Lewis, Sheldon; Jared Ljubi, Colfax; Colton McElroy, Placer; Josh Penning, Yuba City; Chase Peterson, Inderkum; Chris Roberts, Inderkum; Nick Salaices, Rio Linda; Oscar Umana, Grant; Darius Vance, Natomas; Zach Welch, Oak Ridge.

All-purpose

Cade Bader, Vista del Lago; Levelle Bailey, Burbank; Lorenzo Burkes, Jesuit; Jack Cartwright, Rio Americano; Nick Craig, Cosumnes Oaks; Aaron Espero, Inderkum; Genesis Finau, Burbank; Freddie Fiske, Christian Brothers; Josh Gazzaniga, Del Oro; Brennan Golden, Pleasant Grove; Johnny Guzman, Del Oro; Jesse Heacock, McClatchy; Isaiah Horne, El Camino; Trey Jones, Capital Christian; Sam Justo, Mira Loma; Aiden Lucia, Western Sierra; Connor McIntee, Jesuit; Savion Ponce, Rio Americano; Brandon Rupchock, Folsom; Jacob Schafer, Oakmont; Atiress York, Florin.

First-Team Defense

Linemen

Cade Brownholtz, Jesuit, Jr.

Joey Capra, Placer, Jr.

Nehemiah Cummings, Rio Linda, Sr.

Tyler Hardeman, Folsom, Jr.

Jack Powers, Granite Bay, Sr.

Linebackers

Austin Baze, Bear River, Sr.

Jason Gallagher, Jesuit, Sr.

Hunter Gonzalez, Rocklin, Sr.

Marshaun Hunter, Del Campo, Sr.

John Montgomery, Franklin, Sr.

Nate Otto, Oak Ridge, Sr.

Defensive backs

Luke Baggett, Bear River, Sr.

Trevor Brouhns, Del Campo, Sr.

Jamie Cousey, Sacramento, Sr.

Richard Cornelius, Folsom, Sr.

Davion Ross, Inderkum, Sr.

Isaiah Ward, Inderkum, Jr.

All-purpose

Blayden Brown, Rocklin, Sr.

Josh Farr, Jesuit, Sr.

Tyler Green, Christian Brothers, Jr.

Austin Jarrard, Oak Ridge, Sr.

David Joseph, Del Campo, Sr.

Laiatu Latu, Jesuit, Jr.

Evan Tattersall, Granite Bay, Sr.

Second-Team Defense

Linemen

Julien Fish, Casa Roble, Jr.

Cruz Lara, Folsom, Sr.

Hayden Nabers, Oak Ridge, Sr.

TJ Pesefea, Foothill, Sr.

Jacob Pinola, Antelope, Sr.

Inoke Waqavesi, Sacramento, Sr.

Linebackers

Parker Clayton, Folsom, Jr.

Nick Eaton, Whitney, Sr.

James Fotofili, Grant, Sr.

Leevi Lafaele, Inderkum, Sr.

Tatuo Martinson, Del Oro, Jr.

Jack O’Hearn, Christian Brothers, Sr.

Defensive backs

Da’Von Frazier, Elk Grove, Sr.

Tim Gay, Inderkum, Sr.

CJ Hutton, Folsom, So.

Dawson Hurst, Del Oro, Jr.

Dom Johnson, Sheldon, Sr.

D’Marcus Ross, Capital Christian, Jr.

All-purpose

Sam Brooks, Sheldon, Sr.

Marque Collins, Cosumnes Oaks, Sr.

Oscar Gutierrez, Sheldon, Sr.

Levi Markey, Del Campo, Jr.

Gabe Thomas, Antelope, Sr.

Jacob Trach, Cosumnes Oaks, Jr.

Tyson Ybarra, Rio Linda, Sr.

Kicker

Ryan Whalley, Del Oro, Jr.

Punter

Charlie McBride, Rocklin, Jr.

Honorable mention

Linemen

Logan Arnold, Yuba City; Will Buck, Capital Christian; Jershon Cocker, Franklin; Wayne Doroen, Monterey Trail; Tava Finau, Burbank; John Gblah, Elk Grove; Christian Hovey, East Nicolaus; Connor Laffan, Christian Brothers; Niti Liu, Grant; Viliami Niupalau, Grant; Dean Rice, River Valley; Griffin Ruddell, Granite Bay; Dan Simoes, Christian Brothers; Carter Sullivan, Antelope; Bryce Van Order, Granite Bay; Justin Viega, Folsom; Devon Williams, Inderkum.

Linebackers

Jordan Baker, Rio Americano; Logan Benoit, Inderkum; Andrew Birch, Del Oro; Brad Bishop, Placer; Jack Boatman, Lincoln; Devin Carmona, Casa Roble; Travis Carpenter, Bear River; Vincent Cracchiolo, Rio Americano; Jacob Ellis, Granite Bay; Justin Houlihan, Nevada Union; Jordan Jenkins, Mesa Verde; Trevor Johnson, Del Oro; Cooper Johnson, Woodland Christian; Dylan Jorge, Folsom; Chase Laguana-Scott, Placer; EJ Larry, Sacramento; Tyler Nielson, Nevada Union; Jake Regino, Christian Brothers; Charlie Rogers, Del Oro; Max Sackett, Jesuit; Dakota Van Dyke, Cosumnes Oaks.

Defensive backs

Mateo Bromstead, Bradshaw Christian; Garrett Carter, Pleasant Grove; Ryan Fina, Granite Bay; Khalil Foye, Capital Christian; Maurice Gaines, Capital Christian; Jordan McKay, Rosemont; Eian Moore, Sheldon; Dante Pericin, Del Oro; Julian Reed, Grant; Garet Ruffner, Rocklin; Diego Villanueva, Woodland; Colin Wright, Placer.

The Bee’s final 2017 Top 20

1. Folsom 16-0

2. Oak Ridge 11-2

3. Granite Bay 12-3

4. Jesuit 10-3

5. Del Oro 8-6

6. Del Campo 12-1

7. Sacramento 10-2

8. Christian Brothers 10-3

9. Sheldon 9-3

10. Placer 13-2

11. Inderkum 11-1

12. Rocklin 7-5

13. Lincoln 8-3

14. Antelope 10-2

15. Franklin 7-4

16. Bear River 10-3

17. Colfax 9-4

18. Monterey Trail 6-5

19. Center 7-6

20. Rio Linda 7-5